И какви ползи носи билковата комбинация в чаят от ДЖИНДЖИФИЛ & МЕНТА на Verve
според специалиста по природна медицина д-р Д. Пашкулев?
Този ароматен корен с игриво название и меко затоплящ ефект! Джинджифил... Малко билки и подправки са толкова утвърдени в процеса на хилядолетното си използване и едновременно – потвърдени от многобройни данни в съвременната наука!
Сега е времето, когато става все по-явна разликата между организмите с добър и неубедителен вътрешен заряд от здраве; когато надеждите в един или друг медикамент се поставят последователно под съмнение, като на преден план излизат страничните им ефекти; когато в името на една диагноза се подценяват стотици други...
Ситуацията несъмнено изисква използването на широк спектър от предпазни и терапевтични възможности. Тази статия не цели да омаловажи доказали се подходи в това отношение, а да прибави към тях един масово достъпнен растителен „асистент“ в борбата за още някоя „глътка здраве“.
Джинджифилът в ботанически смисъл дава името на забележително южно семейство от целебни подправки, в което влизат също така куркумата, кардамонът и галангалът.
Във фармакологичен смисъл, в състава на корена участват етеричномаслени съставки:
-
Предимно терпени, зингиберени (гингерол и шигеол), камфен, цинеол и т.н.,
- Витамини (особено от В-групата),
- Минерали (включително магнезий, манган и имунозащитния микроелемент цинк),
- Аминокиселини и др.
В дългия списък от потвърдени чрез изследвания действия, за отбелязване са такива като:
-
Противовъзпалително,
-
Имуномодулиращо,
-
Разводняващо и елиминиращо секретите от дихателните пътища,
-
Подобряващо храносмилането и обмяната (особено на мазнините),
-
Противосъсирващо,
-
Антитуморно,
-
Общо болкоуспокояващо,
-
Тонизиращо,
-
Детоксикиращо и антиоксидантно.
Счита се, включително от Американската аганция за лекарствата, за общо безопасен в разумни количества и ако се приема разреден (като чай или подправка, смесена с ястия).Предварително консултиране със специалист се препоръчва при едновременно приемане на антикоагулантни медикаменти.
Разпространението на това широкоспектърно растение отдавна е придобило космополитен характер. Като тръгва от Южна Азия (където е една от първите по употреба сред хиляди използвани билки и подправки), още през Средновековието то завзема не само останалата част от Евразия, но и Африка и дори Австралия!
Бил е считан не само за универсален компонент за ястия и подправъчни смеси (както за сладки, така и за всякакви други ястия, вкл. за ограничаване на тежеста след нахранване), но също и като храносмилателен тоник, вярно средство срещу простуди и разстройства, даже за предпазване по време на чумните епидемии! Вътрешно, но също и външно (примерно, като компреси с чая му), е бил прилаган при главоболие и болки в ставите и мускулите.
Съвременните проучвания потвърждават традиционните употреби, особено като:
-
Средство срещу гадене (вкл. при транспортна болест, кинетоза) и
-
За превантивно действие при широк кръг от инфекциозни, особено вирусни агенти, които засягат дихателните органи и малките кръвоносни съдове (именно от рода на тези, с които човечеството се бори сега!).
Допълнителни бонуси са подкрепянето на:
-
Сърцето и мозъчното кръвообращение,
-
На задстомашната жлеза и на общата обмяна на веществата.
(Да не забравяме, че основните „болести на цивилизацията“ не са се отдръпнали поради пандемията, а напротив, са несправедливо подценявани!)
А ако джинджифилът се прилага като топъл чай, той още повече помага, чрез хидратацията и инхалирането, за пречистването на дихателните пътища, храносмилателните органи и цялото тяло.
Разбира се, целебните качества на чая, както и вкусовите му, освежаващи и ароматни свойства, могат да се подобрят чрез съчетаването му с други изпитано полезни растения. Това е постигнато например в
ЧАЙ ОТ ДЖИНДЖИФИЛ И МЕНТА НА VERVE
Вкусът на този чай е свеж, с плътен ментов аромат и топъл, пикантен вкус на джинджифил. Джинджифилът, който е основна съставка в този билков чай (38%), е много подходящо допълнен с ароматна мента, канела, кардамон и лист ягода, които обогатяват вкуса и полезните му качества.
МЕНТА
Ментата се включва в комплекса от етеричномаслени помощници на храносмилането; тя регулира още и кръвообращението и стабилизира централната и вегетативната нервна система.
КАНЕЛА
Канелата е известна с това, че пречи на гнилостните процеси в червата, действа антимикробно и противодиабетично.
КАРДАМОН
Кардамонът е мощен „братовчед“ на джинджифила, с доста подобни на него здравословни въздействия и възхитително сладък аромат.
ЛИСТ ЯГОДА
Листата от ягода съдържат ценни аминокиселини и минерали и съдействат на кръвообращението, леко затягат и подсушават възпалените лигавици, общо укрепват тъканите.
Прибавете следователно този прекрасен чай към всекидневния си арсенал за здраве и бодрост!
Д-р Димитър Пашкулев,
Специалист по интегрална природна медицина
www.dpashkulev.info
За автора:
Д-р Димитър Пашкулев е специалист по интегрална природна медицина. Съставя цялостни индивидуални програми: с подходящо хранене, билки, минерали и други природни продукти, физически и психорегулиращи техники от древни и съвременни ( източни и западни) школи.
Автор на над 20 изцяло собствени книги по диетология, фитотерапия и комплексно природолечение. Има публикувани десетки книги по теми като превантивна и спортна медицина, интегрална психология, педагогика, екология, афористика и поезия.
По рецепти на д-р Пашкулев няколко производителя са реализирали през последните 30 години повече от 100 добавъчни и козметични композиции. Автор е на десетки разработки за натурални препарати от билки и етерични масла. Консултира също така фирми и издателства (стратегии, редакции, рецензии, смислово оптимизиране на книги, листовки и сайтове).